
Dobrostan całej rodziny to dobro dziecka
Nasze działania są skoncentrowane na rodzinie. Dlaczego?

Badania pokazują, że dziecko osiągnie największe postępy w rozwoju, kiedy edukacja i wsparcie są ukierunkowane na budowanie kompetencji rodziców, którzy mają największy wpływ na rozwój dziecka.

Profesjonaliści mają przywilej i obowiązek edukowania rodzin o tym, jak w codziennych sytuacjach rozwijać mózg słuchowy dziecka i dbać o jego wszechstronny rozwój.
Z prostych obliczeń wynika, że godzinne sesje terapeutyczne wspierające małe dziecko, prowadzone 2 razy w tygodniu, przy braku zaangażowania rodziców stanowią jedynie 2% całkowitego czasu czuwania małego dziecka. Taka ilość czasu nie wystarcza, aby znacząco wpłynąć na rozwój dziecka.
Liczy się przede wszystkim zaangażowanie najbliższych: rodziców, opiekunów, rodzeństwa, dziadków, przyjaciół.
Jak to robimy?

Edukacja rodziców

Pierwsza konsultacja
Dowiedziałeś się, że Twoje dziecko nie słyszy i nie wiesz, co powinieneś teraz zrobić? Podczas pierwszego spotkania dowiesz się, jakie kroki powinieneś podjąć.
Twoje dziecko jest wyjątkowe i Twoja rodzina również, dlatego zaczniemy od poznania Was, aby móc stworzyć odpowiedni program wsparcia dla Waszej Rodziny.
W roku 2025 pierwsze konsultacje są bezpłatne.

Szkolenie rodzinne
Najważniejsze ze wszystkich szkoleń. Jest ono precyzyjnie adresowane do danego dziecka i potrzeb jego rodziny.
Odbywa się w domu rodzinnym dziecka lub w gabinecie Akademii Rozwoju Słuchu i Mowy w dogodnym czasie (także w weekendy. Uczestniczą w nim rodzice, dziadkowie, ciocie, wujkowie, starsze rodzeństwo. Szkolenie jest prowadzone przez dwie terapeutki z dużym doświadczeniem w pracy z rodzinami dzieci niesłyszących.
Na spotkaniu szkoleniowym dowiesz się między innymi, jak słyszy Twój Maluch, jak działają aparaty słuchowe i implanty ślimakowe, jak powinna wyglądać rehabilitacja oraz co możesz robić na co dzień, aby zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju słuchu i mowy. Możesz również zapytać o wszystkie nurtujące kwestie.
W roku 2025 pierwsze szkolenia rodzinne są bezpłatne.
Warsztaty szkoleniowe dla rodziców
W ofercie Akademii Rozwoju Słuchu i Mowy oferujemy wiele szkoleń i warsztatów dla rodziców dzieci w różnym wieku. Zachęcamy do śledzenia naszych profilów w mediach społecznościowych.
Tematy warsztatów edukacyjnych dla rodziców są uzgadniane w porozumieniu z uczestnikami, tak aby były jak najbardziej przydatne.
Fundacja organizuje szkolenia i częściowo je refunduje.
Kampanie społeczne
Aktualnie jesteśmy w trakcie przygotowywania kampanii. Więcej informacji wkrótce.
Terapia
Na terapię nigdy nie jest za wcześnie!
Stymulacja słuchowa musi rozpocząć się najwcześniej, jak to możliwe, aby dziecko mogło się nauczyć rozumieć dźwięki, a w rezultacie rozwijać mowę tak samo jak jego prawidłowo słyszący rówieśnicy.
Czy wiesz, że w zajęciach terapeutycznych uczestniczą już dwumiesięczne dzieci wraz z rodzicami?

Terapia audytywno – werbalna
Terapia audytywno-werbalna /słuchowo-werbalna/ wyróżnia się sposobem w jaki maksymalnie wykorzystuje się słuch dziecka do rozwoju języka mówionego.
Jest to program wczesnej interwencji krok po kroku budujący u małego dziecka z wadą słuchu umiejętności słuchowe, językowe, poznawcze i komunikacyjne zgodnie z tempem rozwoju tych umiejętności u dzieci z prawidłowym słuchem.
Dzięki takiemu podejściu słuch i słuchanie stają się dla dziecka integralną częścią komunikacji, zabawy, edukacji, a ostatecznie także pracy.
Sesje diagnostyczno–terapeutyczne oparte na zabawie odbywają się raz w tygodniu, zawsze z udziałem rodzica.
W czasie spotkania terapeuta stosuje odpowiednie strategie i techniki, dzięki którym dziecko uczy się słuchać i mówić. Rodzic obserwując zajęcia, poznaje filozofię podejścia audytywno-werbalnego i otrzymuje wskazówki do pracy w domu.
Czas trwania: 60 minut.
Terapia w grupie rówieśniczej
Terapia w grupie rówieśniczej to bardzo niedoceniany rodzaj zajęć. Rodzice często uważają, że skoro dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola i ma kontakt z rówieśnikami, to terapia w grupie nie jest mu potrzebna. To jednak mylne przekonanie.
Dlaczego terapia w grupie rówieśniczej jest tak ważna?


Zajęcia grupowe prowadzone są przez dwóch terapeutów
Terapia logopedyczna
Terapią logopedyczną objęte są dzieci, u których rozwój mowy jest opóźniony z powodu niedosłuchu. Zajęcia odbywają się raz lub 2 razy w tygodniu i mają na celu wzbogacanie słownictwa, rozwój gramatyki, rozwój umiejętności narracyjnych, doskonalenie funkcji słuchowych oraz korektę artykulacji.
W Akademii Rozwoju Słuchu i Mowy prowadzimy również terapię miofunkcjonalną korygującą nieprawidłową pracę mięśni twarzy, ust, języka i gardła.

Stacjonarne turnusy letnie i zimowe

Turnusy są bardzo ważnym elementem terapii dzieci z wadami słuchu. Oddziaływania terapeutyczne są tu bardzo intensywne, dzięki czemu w krótkim czasie obserwuje się u dzieci rozwój wielu istotnych umiejętności.
Nasze turnusy odbywają się w formie stacjonarnej i trwają 5 dni. Zajęcia odbywają się codziennie przed południem w grupach liczących 4–6 dzieci w podobnym wieku, których umiejętności komunikacyjne są na zbliżonym poziomie.
W trakcie angażujących zajęć terapeuta dokonuje wieloaspektowej oceny funkcjonowania każdego dziecka. Turnus zakończony jest indywidualnymi konsultacjami dla rodziców, w czasie których zostaje omówiona diagnoza każdego dziecka, jego aktualne potrzeby oraz wskazówki do dalszej pracy.
Diagnoza
Wykonujemy diagnozy dzieci w różnym wieku.
Dokonujemy oceny:
rozwoju mowy,
poziomu umiejętności językowych,
funkcji słuchowych,
rozwoju psychoruchowego.
Wszystkie rodzaje zajęć terapeutycznych odbywają się w Akademii Rozwoju Słuchu i Mowy.
Wsparcie

Spotkania integracyjne dla dzieci z wadą słuchu
Organizujemy tematyczne spotkania integracyjne dla dzieci z wadami słuchu.


Spotkania dla rodzeństwa z wadą słuchu

Rodzeństwo dzieci z niepełnosprawnością często przeżywa wiele trudnych emocji. Podczas gdy dziecko z wadą słuchu otrzymuje mnóstwo uwagi rodziców pozostałe dzieci w rodzinie mogą się czuć pomijane. Dlatego tak ważne jest, aby rodzeństwo dziecka z wadą słuchu otrzymało należne mu wsparcie i zostało docenione.
Spotkania dla rodzeństwa dzieci z wadą słuchu mają również na celu zapoznanie dzieci z zagadnieniami dotyczącymi zmysłu słuchu, aby mogły lepiej zrozumieć, z czym zmagają się na co dzień ich brat/siostra.
Rodzice-Rodzicom
Uważamy, że nikt nie da rodzicowi większego wsparcia niż inny rodzic, który niedawno przechodził tę samą drogę. Poznanie diagnozy wskazującej na wadę słuchu dziecka to trudne doświadczenie, dlatego tak ważne jest zapewnienie rodzinom nie tylko dostępu do wiedzy, lecz także grupy odniesienia i poczucia wspólnoty.
Dofinansowania
Fundacja dofinansowuje szkolenia dla rodziców oraz różnego rodzaju zajęcia dla dzieci.
Dirks E., Szarkowski A., Family-Centered Early Intervention (FCEI) Involving Fathers and Mothers of Children Who Are Deaf or Hard of Hearing: Parental Involvement and Self-Efficacy, „Journal of Clinical Medicine” 2022, Vol. 11(3):492.
Dunst C. i in., Meta-analysis of family-centered helpgiving practices research, „Mental retardation and developmental disabilities research reviews” 2007, Vol. 13(4): 370-8.
Holzinger D. i in., Multidimensional Family-Centred Early Intervention in Children with Hearing Loss: A Conceptual Model, „Journal of Clinical Medicine” 2022, Vol.11(6):1548.
Moeller M. i in., Best Practices in Family-Centered Early Intervention for Children Who Are Deaf or Hard of Hearing: An International Consensus Statement, „The Journal of Deaf Studies and Deaf Education” 2013, Vol. 18(4), s. 429–445.